Pondelok, 19. marca 2018 (Jozef)

Gymnázium Gamča už nebude modré

Budove školy na Grösslingovej vyčítali po jej vzniku prílišnú modernosť a farebnosť - možno opäť prekvapí. Oprava fasády na čelnej strane gymnázia by sa mohla skončiť tento rok. Koniec celej rekonštrukcie sa plánuje na koniec septembra budúceho roka.

STARÉ MESTO. V Gymnáziu na Grösslingovej prebieha celková rekonštrukcia. Výsledkom má byť čo najpresnejšia historická podoba pamiatkovo chránenej budovy.

Strhnú preto neskoršiu prístavbu - šatne zo strany dvora. Na ich mieste, ale v podzemí, vznikne nová gymnastická telocvičňa a posilňovňa. Dispozícia tried sa nezmení, dostanú však súčasné vybavenie.

S pôvodným projektom školy, tak ako ju v roku 1908 postavili podľa návrhu architekta Ödöna Lechnera, súvisí aj zmena farebnosti. Nebude už modrá ako susedný kostolík. Podľa historických prameňov mal vraj aj ten inú farbu.

Návrat k odvážnym farbám

„V čase, keď gymnázium postavili, sa v novinách objavili kritiky, že je príliš moderné a farebné, neobvyklé na tú dobu," hovorí Dušan Ondruš z bratislavskej župy, ktorá je investorom obnovy. „Predpokladáme, že aj teraz budú ľudia prekvapení, keď zložíme lešenie."

Na fasáde bude hlavne žltá a sivá. Už teraz na čelnej strane vidno niekoľko skúšobných vzoriek. O výbere farieb rozhodujú pamiatkari. „Skúšame rôzne odtiene. Pamiatkari posúdia, ktorý sa najviac zhoduje s pôvodným." Nové farby testovali aj na komínoch. „Musia sa stretnúť pamiatkari, projektanti, investor a dodávateľská firma, spresňuje sa každý detail."

V niekdajšej knižnici sa po odmontovaní regálov na stenách objavil tmavozelený náter. „V dnešných podmienkach by to zrejme nebola najvhodnejšia farba v triedach, miestnosti by boli príliš tmavé. Rozhodnú však pamiatkari."

Odkrytá strecha, kopce hliny

Čelnú stranu školy zakrýva lešenie, opravuje sa fasáda. Predtým, ako ju znova namaľujú, musia opraviť zvetrané časti. Z dvora vidno odkrytú strechu, na ktorej sa vymení krytina. Bude červená so sivými hrebenáčmi. Vymenia časti krovu, do budovy zatekalo. Slnečné hodiny budú opäť funkčné.

Na dvore sa vŕšia kopce hliny, vo vnútri sa práve kope kanál pre nové rozvody. Onedlho sa chystajú strhnúť prístavbu a začať stavať telocvičňu v podzemí. Súčasná telocvičňa sa najskôr plánovala ako kaplnka.

Plány sa zmenili, keď postavili susedný kostol. Telocvičňa sa bude tiež obnovovať, teraz z nej odmontovali drevené obklady a parkety. Opraviť sa má aj vonkajšie ihrisko a plot.

Obnova fasády z Grösslingovej by sa mala stihnúť do konca tohto roka. Termín ukončenia celej rekonštrukcie je 30. septembra budúceho roka.

Práce by mali stáť vyše sedem miliónov eur. Časť platí Bratislavský samosprávny kraj a zvyšok sa uhradí z úveru od Európskej investičnej banky. Schválili to župní poslanci. Študenti gymnázia sa zatiaľ učia v náhradných priestoroch na Račianskej.

štvrtok 9. 4. 2009 | Dagmar Gurová
Zdroj: Denník SME
Online: Gymnázium Gamča už nebude modré
Copyright © 2007-2014 www.gamca.sk