Pondelok, 19. marca 2018 (Jozef)

Národný beh Devín - Bratislava 2010

Bežecký tím GAMČA++ prepisuje na 63. ročníku Národného behu Devín - Bratislava svoju históriu

Úspechov, ktoré stoja za zmienku, máme hneď niekoľko. Bežcom, ktorí sa radi hlásia ku Gymnáziu Grösslingová, sa totiž podarilo zabehnúť trasu Národného behu Devín - Bratislava už po tretí raz. Na tradičnom preteku, ktorého trasa sa začína priamo pod majestátnym hradom Devín a vedie pred historickú budovu SND v Bratislave, sa prihlásilo pod vynoveným názvom tímu GAMČA++ 40 pretekárov. Ide naozaj o fantastický počet, ktorým sme sa ihneď zaradili medzi favoritov medzi školskými družstvami a v početnosti nás prevýšil iba jediný firemný tím. Takéto a ešte mnoho iných prekvapení sprevádzalo zhromaždenie pred pretekom. Neodradilo nás ranné vstavanie, chladné počasie ani zatiahnutá obloha. Za účelom prekročiť svoje osobné hranice a s chuťou si zašportovať sa zišli študenti gymnázia, bývalí študenti a dokonca nás poctil svojou účasťou aj jeden rodič. Spoločne sa všetci podpísali pod famózny úspech nášho bežeckého tímu. Za jeho nedlhú históriu sa podarilo vybudovať vlastnú identitu a zaradiť medzi top favoritov v mimoriadne silnej a početnej konkurencii. V tímovom rebríčku sme siahli na úžasné 12. miesto z deväťdesiatich troch prihlásených a pred nami sa ocitli prevažne družstvá s profesionálnymi bežcami, vysokoškolákmi, či zamestnancami firiem s mnohonásobne vyššou členskou základňou. V porovnaní s minulým rokom sme síce klesli z deviatej priečky, ale svedčí to len o nesmiernom rozmachu bežeckého športu a tohto atletického podujatia, keďže sa ho tentoraz zúčastnilo viac ako 4000 pretekárov.

Prezlečenie, rozcvička, k tomu posledne prípravy a všetko sa mohlo rozbehnúť. Hromadný štart preteku sa niesol vo fascinujúcej športovej atmosfére a vo vzduchu bolo cítiť elektrizujúce napätie. Také obrovské množstvo ľudí na štartovej čiare ešte nikdy v histórii nestálo. Pretekárov tímu GAMČA++ však táto skutočnosť nemohla zaskočiť a dôkladne sa pripravili. Aby nikomu navôkol neušlo, že za koho bežíme, vynímalo sa nám na hrudi i na chrbte jednotné tímové označenie. Ja sám som poniesol pri behu ešte o jeden vzácny predmet navyše. Podivuhodný maskot tímu uzrel svetlo sveta v posledný deň roku 2009, keď po Silvestrovskom behu vznikla tradícia, že ho na nasledujúcom preteku ponesie bežec s najhorším výsledkom družstva. Medzi sebou ho voláme KRV, teda krásne ružové vložky. Aj keď názov vyvoláva rozporuplné reakcie, je cťou pretekára priniesť ho do cieľa, lebo mu prináša počas behu športové šťastie a zároveň aj motiváciu odovzdať v cieli novému majiteľovi. Verte mi, že chvíľu si bolo treba na veselé pohľady súperov zvyknúť...

Ozval sa hromový výstrel oznamujúci štart. Niekoľko ľudí stojacích príliš blízko nadskočilo od ľaku a trvalo ďalšiu sekundu dve, kým si všetci uvedomili radostnú zvesť, že časomiera je spustená. Veľmi pomaly sa dala celá masa ľudí do pohybu vpred. Z nemilosrdnej tlačenice sa postupne vytvoril dlhočizný peletón a na trati dlhej 11625 metrov bol každý pretekár rozhodnutý ukázať, čo sa v ňom skrýva. S kilometrami sa postupne začína prejavovať únava, súperov je neúrekom, no odhodlanie v hlavách bežcov je väčšie. Často treba siahnuť až na samé dno vlastných síl. Po celej dĺžke trate bolo cítiť zimomriavky vyvolávajúcu podporu verných fanúšikov, pričom najviac sa prejavili tesne pred cieľom. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí nám držali palce.

V cieli hrala hudba a panovala búrlivá atmosféra. Únavu a vyčerpanie na tvárach bežcov prekryl po krátkom vydýchnutí radostný úsmev na znak úľavy, ale aj hrdosti. Tento pocit šťastia dôkaze pochopiť snáď len ten, kto ho sám okúsi. Jeden za druhým sme dobiehali a opäť sme sa stretli pri vojnovom pamätníku za Redutou. Ťahala nás túžba vymeniť si s ostanými postrehy z úžasného podujatia a neopakovateľného zážitku. Smelo sme bilancovali svoje úspechy a hodnotili vývoj vlastných pocitov pri behaní. Individuálne výsledky najlepších pretekárov jednoznačne stoja za povšimnutie. Naša bývala študentka Katka Pokorná skončila v hlavnej ženskej kategórii na fantastickom 9. mieste! V mužskej kategórií chýbalo iba 19 sekúnd do prekonania rýchlostného rekordu nášho tímu z minulého roka. Adam Sedlačko totiž zabehol excelentný čas 47:29 a celkovo sa pod hranicu 50 minút dostalo až 7 bežcov. Nakoniec sa chcem bežcom GAMČA++ Running Team za účasť poďakovať a vyjadrujem vieru, že sa bude tradícia vytrvalostných behov ďalej na škole rozvíjať a v budúcnosti tešiť aj Vašej podpore.

Autor: Martin Magát

Čo o behu vypovedali samotní bežci

Adam Sedlačko, bývalý študent (maturoval v r. 2009), čas: 00:47:29

„Snažím sa chodiť každý rok a keďže mi minulý rok nevyšlo zdravie, tento rok to bola priorita nr.1. Naviac som mal ešte čo dobiehať od mojich spolužiakov bežcov, ktorí zabehli minulý rok výborné časy. Sám som gamčák a behával som orientačné behy za školu, tak po oslovení som neváhal a podporil tento tím. Gamča++ bežecký tím je skvelý nápad, pretože veľmi úspešne rozvíja behanie a šport na škole. Takúto výhodu má máloktorá škola.”

„Počas behu som mal veľmi protichodné pocity. Zdalo sa mi, že ani len nedobehnem a keď som tesne pred cieľom zistil, že mám dobrý čas, tak cieľovej eufórii sa už nedalo zabrániť. Myslím si však, že by mali zmeniť systém štartu, lebo masový štart je jednak nebezpečný a jednak zhoršuje výsledky bežcov. Budúci rok je mojím cieľom zabehnúť za menej ako 43 min.”

Katarína Pokorná, bývalá študentka (maturovala v r. 2008), čas: 00:47:32

„Tohto roku som bola na Devíne už asi štvrtý krát, takže dá sa povedať, že táto účasť sa stala pre mňa tradíciou. Počas behu ma zo začiatku trápili žalúdočné problémy, až som sa bála, že budem musieť predčasne skončiť. Nakoniec mi to prešlo, takže v cieli som sa tešila, že som tam a že to dobre dopadlo.”

„Na Gamči som strávila pekných 8 rokov, a preto po oslovení zakladateľov tímu, som neváhala túto ponuku prijať. Podujatie sa mi páči - pekná trasa, aj výborná atmosféra. Bohužiaľ vysoký nárast bežcov organizátori na štarte a v cieli nezvládli podľa predstáv, ale verím, že to bude nabudúce lepšie. Dúfam, že mi štart budúci rok vyjde, a samozrejme cieľom je stále sa zlepšovať.”

Ľuboš Demovič, bývalý študent (maturoval v r. 2009), čas: 00:50:58

„K tohtoročnému behu ma motivovalo zabehnúť 11 625 metrov najlepšie ako dokážem a stráviť príjemný športový deň. K tímu GAMČA++ ma nahovorili predovšetkým moji spolužiaci v poslednom ročníku na Gamči a som rád, že som sa do tímu začlenil ešte ako študent tohto gymnázia.”

„Tento ročník sa mi bežalo výborne i napriek pretrvávajúcim bolestiam pravého kolena. Po dobehnutí som bol veľmi spokojný s mojím tohtoročným výkonom. Beh Devín – Bratislava je ideálna príležitosť stretnúť sa spoločne so svojimi kamarátmi na športovom podujatí a zažiť skvelú atmosféru, ktorá bola počas celého dňa. Mojím prioritným cieľom je sa každým rokom neustále zlepšovať a prekonávať samého seba.”

Ladislav Ledéneyi, bývalý študent (maturoval v r. 2009), čas: 00:52:50

„Motivovala ma minuloročná účasť, chcel som znova zažiť tú atmosféru ktorá je veľmi dobrá v tomto behu. K tímu som sa dostal niekedy minulý rok, tuším organizátori na škole ma oslovili, či čo.”

„Počas behu som mal miestami dobré a miestami horšie fázy, keď som musel prekonať viacero kríz. No odhodlanie dobehnúť bolo veľké, hlavne keď som videl 60-ročných starších pánov fučať popri mne. :-) Beh Devín - Bratislava sa mi páči, je to príjemné spestrenie jarného víkendu, som rád že sa stretnem s ľuďmi z Gamče a konečne dáko zobudím aj vlastné telo. Budúci rok by som mohol konečne pred behom aj trénovať a zabehnúť to pod 50 minút.”

Alexandra Antošová, študentka (Oktáva), čas 01:05:34

„Chcela som si skúsiť ako to zabehnem, pocítiť atmosféru a zúčastniť sa super spoločenského podujatia. Samozrejme, že som sa o behu dozvedela cez Gamču. Katka Ballayová rozvešala plagátiky po celej škole a ešte aj obehávala všetky triedy. Je to super nápad ako podporiť športového ducha v Bratislave. A okrem toho, keď je tričko, ktoré sme dostali, také reflexné, môžem bežať aj v noci.”

„Počas cesty som si hovorila: Ok, ok, už mám 4 km. Potom, dokelu kde je ten ďalší panáčik? Jó, 5 km! Vždy som sa tešila, keď sa na mňa spoza krajnice usmieval plastový bežec s počtom odbehnutých kilometrov na tričku. A na konci to bolo len: Prosím, pitie! Ale inak úžasný pocit; endorfíny, endorfíny! Dať to budúci rok za hodinku, no, to by bola paráda...”

Výsledková listina

- Zobrazenie výsledkovej listiny tímov

- Zobrazenie celkovej výsledkovej listiny

GAMČA++ Running Team


63. Beh Devín - Bratislava, 11.4.2010 - Gamčácky bežecký tím

Fotogaléria

Fotografie: Mgr. Michal Eliáš

Copyright © 2007-2014 www.gamca.sk