Pondelok, 19. marca 2018 (Jozef)

Deň Európy 2007

Deň Európy 2007

9.mája sme sa po roku opäť ocitli v Európe vďaka 17 triedam našej školy.

Sekunda nám predstavila Holandsko. Absolútne premyslený scenár (podotýkame, že uvádzaný spamäti niekoľkými hostiteľmi) nám priblížil významné mestá, vidiek, atmosféru hrnčiarskeho trhu, tvorivý zápal Vincenta van Gogha a iné zaujímavosti. Makety a makietky, funkčný veterný mlyn, celý lán precízne vyrobených tulipánov i gastronomický kútik dotvárali skvelú prezentáciu za dôstojnej prítomnosti kráľovnej Beatrix v podaní Vikiho Šeba. Malý komorný orchester – dve flauty a dvoje huslí – nás vyprevádzali skvele uvedenou hymnou.

Vybavení textovým materiálom sme sa pobrali do Tercie. Cestovná kancelária nám predstavila Anglicko – krajinu futbalu, kriketu, udržiavaných trávnikov, hoci i kosačkou Janka Petroviča. Ocenili sme skvelý nápad bábkového divadla, ktorý nás voviedol do lokalít krajiny i kráľovskú konverzáciu, či scénku, v ktorej boli geniálne jednoducho zakomponované všetky potrebné informácie o EÚ, či školskom systéme.

V kvarte nás lietadlom dopravili do Estónska. Tuan nám dôkladne predstavil krajinu, jazyk jej obyvateľov a všeličo iné. Monika s Kristínou prácne vytvorili obrazy chrámových objektov Talinu.

Občerstvení a plní dojmov z osláv dňa revolúcie sme zavítali do Prímy. Hosteska Terezka nám odporučila snáď každý kút našej krajiny, kde stráviť dovolenku, a za týmto účelom získala more prospektov hádam zo všetkých cestoviek. Boli sme doma – na Slovensku – s Kubkom, Maťkom a ich psíkom, s kolibou, ktorá núkala všetko lákavé – halušky, parenice, korbáčik, cmar a pohostinný ľud slovenský núkal i riadne okruhy chleba s cibuľou. Zuzka a Paľo zatancovali ako sa na jánošíkovský pár patrí. Boli sme svedkami Jánošíkovej zrady, keď mu podsypali hrach (čo na tom, že bol polený) a porúbania hôrnych chlapcov. Pôvabná slovenská tetka vo vlniaku a modrotlačovej sukni mala trochu vietnamské Šimonove črty tváre. Ďakujeme príme a putujeme ďalej.

V Septime na nás dýchla pravá atmosféra Francúzska – skvelá Mišova ponuka turistickej agentúry a jeho pútavé informácie. Paríž ako na dlani – Moulin Rouge, Louvre, harmonička z uličky, Edith Piaf, zvuk zvonu Chrámu Matky Božej, historické osobnosti v dobových kostýmoch, croissanty, víno a syry. Krajinu módy prezentovali všetci – páni v oblekoch, dáma Danka na móle a šarmantný „hostes“ David s jemným francúzskym prízvukom a brilantným zadným „r“, ktorý nás voviedol do krajiny. A dieu Kráľ Slnko, Maria Antoinetta a trpiaci ľud v Bastile.

V Sexte nás láka Belgicko. Náš sprievodca Tomáš chrlil údaje nielen o krajine, ale i o sídle Europarlamentu. Jeho zasadanie sa ponášalo na rokovania všetkých parlamentných činiteľov, avšak na pokyn, že sa ide „naživo“, páni v tmavom riešili problémy sveta ako sa patrí. I soška cikajúceho chlapca bola funkčná a majstrovsky zvládnutá maketa Atómia udivovala svojou architektonickou dokonalosťou. Belgický kráľ Emil Haas nás lákavo pozval k bohato prestretému stolu.

Ale nás čakalo Česko, ktoré prezentovala 3.D. Cestovná agentúra nás láka bohatstvom historického a kultúrneho odkazu. Drastické rozdelenie ČSR sa zinscenovalo s dôvtipom a šarmom. Pobudli sme i na odovzdávaní Českého leva a potešilo nás i vytúžené hokejové víťazstvo nad Českom (vtedy sme ešte netušili, že v ten istý deň pocupitáme z majstrovstiev domov ako naši súperi). Hymna o domove melodicky i obsahovo taká úchvatná nás odprevadila do susedného Nemecka.

Prostredníctvom cestovky 1.C sme sa dozvedeli o októbrovom pivnom festivale v Mníchove a všetky detaily o tomto „zázračnom Feste“, koľko sa vypije a koľko čašníčok sa zamestná. Nuž kvôli tomu sa nevrhneme na pivo, ale zaujala nás história a pád Berlínskeho múru, z kultúry rozprávkari bratia Grimovci a aj to, že za „politickú perličku“ pokladá 1.C fakt, že Nemecko bolo zakladajúcou krajinou Európskeho spoločenstva. Tak je to, raz borí, raz stavia.

Do Dánska nás voviedla jediná trieda zo štvrtých ročníkov, 4.C, ktorá sa mohla venovať svojim študijným povinnostiam. Je tu záplava informačného materiálu, tabuľa dokumentujúca EÚ a vtipný komentár o čerpaní fondov. Už vieme, ako a kde žijú Eskimáci, čo pijú smädní Dáni, aký svetoznámy je ich balet a tŕpli sme pri inscenácii Andersenovej rozprávky Cisárove nové šaty. Nápadité kostýmové výtvarníčky vyriešili finále v mravopočestnosti. Korunovácia kráľovnej Margaréty 2., návšteva Legolandu, obdarovanie skladačkou o Dánsku.

A pobrali sme sa do Rumunska, čiže do 1.D. V ťaživom prítmí sviečok sa veštilo z gule – zrejme o budúcnosti národa. Tajomno podfarbené hudbou, muž na pláži okradnutý zvodnými cigánkami, ich iskrivý tanec a rumunská gastronómia. Slovným komentárom sa veľmi neplytvalo, ale i tak sme si vytvorili obraz o krajine, kde je ešte biedy nadostač.

2.B nás pozvala do Maďarska. Dozvedeli sme sa o začlenení krajiny do EÚ, o jej geografickom charaktere, o dejinách i pamätihodnostiach. Kraj Franza Liszta, Puškáša, Rubikovej kocky, kuchárskych špecialít, štipľavých papričiek, svetoznámych klobás i gulášu a k tomu cimbal, husličky a ich melódie divoké i ťahavé – také aké nekonečné sú maďarské pusty načrtnuté na Martininom obraze – osamelý domec a koník – úsporná výtvarná skratka - - symbióza človek, príroda a zviera.

Kde je hudba, je i atmosféra a tak nás vítala Eurohymna v podaní huslí a flauty. Sme v Portugalsku s 1.B. Je lákavé pobudnúť v krajine ušľachtilej vínnej révy, jednoduchej gastronómie a hospodárskej rarity. Vasco da Gama bol síce za objavy námorných ciest poctený šľachtickým titulom, ale béčkari si ho miesto triumfálnych lodí povozili na fúriku. Aj tak sme uverili jeho veľkým činom. Aj o futbalovom géniovi Ronaldovi už vieme a z prímorských pláži sa ideme ochladiť.

Tak ideme do Litvy, teda do 2.C, kde nás hneď na letisku čaká hymnické privítanie. Dozvedáme sa o krajine, o Vilniuse, o návšteve pápeža Jána Pavla 2. a jeho kázni. Láka nás pridať sa ku Katke a v piesočnom prímorí nájsť si vlastnú Jantárovú slzu. Isteže, aj tu je stred Európy. Materiály o EÚ nám približujú miesto tejto čipernej krajiny v európskom spoločenstve v podaní čipernej 2.C.

S 3.B sme sa dostali do Poľska. Cestovná kancelária Macka Uška, s jeho bravúrnou elokvenciou a spontánnosťou, teda Miša Ušateka, nám okrem krajiny predstavila aj významných rodákov – Kopernika, manželov Sklodowských i baču Jašeka a jeho majstrovské dojenie oviec. Adam Malyš predviedol skok na lyžiach a clivá melódia piesne Goralu sa vznášala k poľským tatranským výšinám a snáď aj k nemým svedkom hrôz vojny – vyhladzovacím táborom – dokonalý minimalizmus pokrútenej sprchy, v ktorej bystré oko mohlo nájsť odkaz na pokrivené svedomie, či pokrútený hákový kríž. S krémovkou v puse a pápežovým požehnaním mierime ďalej.

Do Švédska – malebného a lákavého, nás voviedla 2.D. Všetko vieme – od vikingskej histórie po vstup krajiny do EÚ, od osláv jarných, či vianočných sviatkov, od chýrnej IKEA cez ešte chýrnejšie značky Elektrolux či Oriflame. Dokonale upravené bohato prestreté švédske stoly lákali vôňami a dokonalou dekoráciou. Potešila nás Abba i všadeprítomná poskakujúca Pipi Dlhá Pančucha. Národný sviatok krajiny 6.jún sme v plnej vážnosti oslávili s kráľovskou rodinou a príhovor kráľa v rodnom jazyku nás priam ohromil. Ale keď si so svojimi poddanými zaspieval švédsku hymnu pekne-krásne po švédsky, onemeli sme v obdivnom úžase.

Prekvitaj si Švédsko, ideme do Lotyšska, ktorého sa s gráciou ujala Kvinta. Precízny Sašin komentár, Karolov preslov o začlenení do EÚ, scény z dejín nám predstavili životaschopnú krajinu. Natálka vyrobila maketu akejsi pamätihodnosti a skvelý obrazový materiál dotvoril pútavú prezentáciu. Držíme palce pani prezidentke.

A sme na konci dlhého putovania.
Ďakujeme za námahu, tvorivosť a nadšenie, s akým ste prezentovali veľkú rodinu európskych krajín.

Autorom textu je p.prof. Čížková
Príhovor prebraný zo školského rozhlasu

Súťaž vyhrali na druhom stupni trieda sekunda a na treťom stupni trieda septima. Víťazné triedy si zaslúžili po dve fotografie v tejto galérií, ostatné triedy tu majú najvýstižnejšie urobené fotografie ich práce.

1.B - Portugalsko
1.B - Portugalsko
septima - Francúzsko
septima - Francúzsko
septima - Francúzsko
septima - Francúzsko
tercia - Anglicko
tercia - Anglicko
sekunda - Holandsko
sekunda - Holandsko
sekunda - Holandsko
sekunda - Holandsko
príma - Slovensko
príma - Slovensko
kvinta - Lotyšsko
kvinta - Lotyšsko
kvarta - Estónsko
kvarta - Estónsko
4.C - Dánsko
4.C - Dánsko
3.D - Česko
3.D - Česko
3.C - Bulharsko
3.C - Bulharsko
3.B - Poľsko
3.B - Poľsko
2.D - Švédsko
2.D - Švédsko
2.C - Litva
2.C - Litva
2.B - Maďarsko
2.B - Maďarsko
1.D - Rumunsko
1.D - Rumunsko
1.C - Nemecko
1.C - Nemecko
sexta - Belgicko
sexta - Belgicko
Copyright © 2007-2014 www.gamca.sk