Pondelok, 19. marca 2018 (Jozef)

Europa v škole 2009

V školskom roku 2008/2009 sme mali niekoľko jubileí .Jesenná olympiáda slávila svoju dvadsiatku, budova školy svoju storočnicu a „ Európa v škole „ svoje desiate pokračovanie. Niekoľko postrehov o spomínanej medzitriednej súťaži Európa v škole. Maturanti sa veselo učili na záverečné skúšky a 16 tried sa 14. mája 2009 venovalo Európe. Tohto roku bola úloha nasledovná.
10. ročník medzitriednej súťaže Európa v škole. Stali ste sa propagačnou agentúrou. Dostali ste lukratívnu štátnu objednávku . Dňa 14. mája 2009 máte ponúknuť návrhy, ako by štát, cestovné a kultúrne spoločnosti mohli zlepšiť propagáciu 3 pamiatok, vyhodnotených organizáciou Unesco ako svetové kultúrne dedičstvo vášho vylosovaného štátu.

Dokážete to? Sme veľmi zvedaví!

Hodnotiť sa bude atmosféra prezentácie. Nápady, ktoré by mohli osloviť turistov aj mládež, aby si našli čas a pamiatku navštívili.

Prijmite túto úlohu ako zábavu, poučenie a šancu odskúšať si kvalitu vášho triedneho kolektívu.

Tešíme sa na vás . Víťazov čaká sladká odmena.

14.máj 2009. Škola školu vôbec nepripomínala. Triedy sa zmenili na jaskyne, rázovité izbice, turistické centrá, múzeá, galérie, ateliéry, námestia, železnice a podobne.

Ponúkame vám postrehy hodnotiacej komisie aj tvorcov prezentácií spolu s fotodokumentáciou.

Príma predstavila pobaltské krajiny. Prekrásna prezentácia našich najmenších nám vyrazila dych. Získali sme zopár informácií v jazykoch krajín vďaka tlmočníkovi. Vedeli ste o Struveho geodetickom oblúku? My už áno. V Rige sme zažili atmosféru hokeja a nadchla nás architektúra Talina i viľniuská katedrála. A to pohostenie! Pobaltsko ako na dlani - mapy, pútače obrázky všetky lákadlá turistických kancelárií. Príma - bola to skvelá premiéra.

V sekunde nás privítala Zuzka Poláková francúzskou hymnou. Jaskynní muži Janko a Oliver z údolia Lascaux nás voviedli do svojho kráľovstva . Ukázali nám maľby svojich predkov a v meste Lille sa konala súťaž v zvonení. Atmosféra mesta trhov v Provence bola tá pravá -jarmočná.

Hostesky tercie Kaja Mojžišová a Hanka Krakovská nás pozvali do Česka. Zavítali sme do Prahy. Kaja vedela všetko o Karlovom moste - od jeho stavebného riešenia po výtvarnú históriu. Originálna maketa Orloja ožila kostýmovanými figúrami a komentár o ňom spĺňal požiadavky najnáročnejších turistov. Pražský hrad je aj dnes dekoráciou triedy. Obrovská farebná kresba je záslužným dielom celej triedy. Vieme všetko o štyroch rekonštrukciách i korunovačných klenotoch. Pri defenestrácii prežili pražskí páni i naši malí „páni „ z tercie Maťo a Maroš.

Kvarta predstavila Rakúsko. Traja Smolíkovci vytvorili maketové veľdiela. Prezentácie sa ujal Michal Bock, Kubo Bezák a Majo Kupčulák. Takže odporúčajú návštevníkom Schönbrunn, historické centrum Viedne a akože semmeringská železnica (z lega) fungovala vďaka Peťovi Miturovi ,Ondrovi Garajovi a Maťovi Silnému.

S kvintou sme boli v Maďarsku. Tlmočenie z maďarčiny bolo mierne asynchrónne, ale komplex kvapľových jaskýň Aggtelek nás uchvátil svojou svetovou jedinečnosťou. Dávid sa staral, aby sme pochopili proces výroby tokajského vína. Vinica s pravými hroznami, krojované devy, sud vína, čabajka až po vývrtku. Zakrepčili čardáš, muzička nás rozjasala, ale my sme sa presunuli do ticha Benediktínskeho kláštora obdivovať prvé písomnosti v maďarčine. Veľkoplošná maľba knižnice ostala vhodnou dekoráciou aj počas maturít.

S 1. B sme boli v Nemecku. Uvítanie, samozrejme, v nemčine. Excelentne predstavili osobnosť Martina Luthera, jeho tézy a, pochopiteľne, jeho pamätník aj pád berlínskeho múru. Na hranici s Poľskom sme sa ponorili do ticha ParkuMuskaner, ktorý založil princ Hermann von Puckler- Muskau v rokoch 1815-1844.Oplatilo sa, chvályhodná prezentácia.

S 1. C sme pobudli u susedov v Poľsku. Do toho istého parku sme nazreli z poľskej strany (Park Muzakowski) Stiesnenosť a pohnutie nám zovreli hrdlá v koncentračnom tábore Oswienčim. Precízna informácia o jeho obetiach zasiahla hlboko. Vzdali sme i úctu filozofovi, astronómovi a všestrannej vedeckej osobnosti Koperníka. Starobylý Krakow nás lákal nielen svojimi trhmi, ale aj nádhernou architektúrou. Chopinov klavírny koncert umocňoval zážitok. Čo všetko nájdete v soľných baniach Wieliczky suverénne nás poinformoval sprievodca. Vďaka za skvelú atmosféru, aj krowky boli pravé a pútač o Poľsku zdarma.

Prvej D je hej. Vylosovali si Slovensko. Vítali nás chlebom a soľou. Jaskyňa Domica: jazierko - umývadlo, kvaple zo špárovacej hmoty, netopiere temer ako živé. Stačila maketa rázovitého domu, drevená kaplnka, zvonica a studňa a boli sme vo Vlkolinci - ďalšej unescovej pamiatke. Korunou prezentácie bola maketa Spišského hradu.

Keď sme vošli do sexty našu pozornosť upútali dvaja hudobníci, ktorí nám zahrali Abbu- pretože pochádzali zo Švédska.Ako sme prechádzali triedou zo Švédska sme sa dostali do Dánska, kde nám pár veršov odrecitoval sám Hamlet v známom dánskom divadle.Z Nórska sme mohli vidieť model dreveného kostolíka a využiť pohostinnosť miestnych ľudí.

Stvárnenie Grécka v 2.B začalo legendou o vzniku sveta. Upotený sprievodca a sprievodkyňa usadili porotu do amfiteátra na predstavenie Promethea. Navštívili sme ostrov Lesbos s tancujúcimi kráskami, prešli sme okolo pyšného Olympu až do Delf, kde nám veštica Pythia vyveštila budúcnosť gréckymi porekadlami.

2.C sa predstavila so štátmi Beneluxu. Interiér triedy bol zariadený v štýle holandského coffeshopu, čajovne a špecifickú atmosféru vytvárali zapálené vonné tyčinky .Zaujímavosti o štátoch Beneluxu postupne prichádzali v podaní čašníkov, zákazníkov čajovne upratovačky Hildy a nakoniec moderátora TV LUX. Návštevníci mali možnosť ochutnať aj vybrané špeciality z oblasti gastronómie.Aj keď sa 2.C umiestnila na poslednom mieste, je so svojím výkonom spokojná, dodala autorka informácie. Škoda, že sa im do ich prezentácie nepodarilo zakomponovať 3 pamiatky, ktoré Unesco uznala za svetové kultúrne dedičstvo.

Vo Veľkej Británii v 2.D sme sa prešli po obrovskom chodníku v Severnom Írsku, nasadli sme do čarovného taxíka a cez Škótsko sme dorazili k pozostatkom rímskeho opevnenia - Hadrianovmu valu. Druhá rarita hodná unescovej pozornosti je prvý liatinový most na svete- Ironbridge. Kamenná stavba z doby kamennej Stonehenge udivuje svet aj nás. Nebyť scénky podľa druidskej povesti doteraz nechápeme, ako vzniklo toto veľdielo. Skončili sme v Londýne a budeme si pamätať, že „Kto je unavený Londýnom, je unavený životom" povedala Janka Dvoranová. Ďakujeme Ti, 2.D Milá prezentácia.

Pokračujeme postrehom autorov projektu. Pred vchodom do Veľkej Británie nás čakali 4 devy odeté do bielych plachiet. Popri clivej melódii nám predviedli krátky tanec o pôvode vlajky Spojeného kráľovstva tzv. Union Jack.Každá slečna predstavovala jednu krajinu - Wales, Škótsko, Severné , Írsko a Anglicko. Do Británie sme sa dostali po Otvorenom chodníku,ktorý sa nachádzal v Škótsku. Ešte sme si ani nestihli užiť more a už nás livrejovaný taxikár usádzal do svojho vraj „čarovného taxíka".Kým sme sa usadili naša sprievodkyňa nás upozornila na premenlivé britské počasie. A naozaj.Všade okolo nás padala hmla a dokonca jemne popŕchalo. Ešte šťastie, že sme mali pri sedadlách prichystané dáždniky. Náš taxík sa skutočne ukázal ako čarovný, pretože vzdialenosť medzi Iron Bridge a Hadrianovým valom sme prekonali úžasnou rýchlosťou. Končili sme Londýnom, kde sme od vysmiateho Big Bena dostali sladký muffin a sprevádzala nás pieseň skupiny Beatles v podaní déčkarských dvojičiek

Septima Koloseum,živá stavba obklopujúca všetkých návštevníkov Talianska. V nej sa nachádza mocný gladiátor a neskôr aj šarmantná moderátorka.Bojová aréna sa s tlmeným dupotom skladá.Po prechádzke Rímom si unavený návštevník odpočinul v septimanskom kine. Nachádzalo sa za stenou s monumentálnym chrámovým priečelím.V kine sme videli dokument o šikmej veži v Pise. Keď sme vyšli z kina, ocitli sme sa v Pompejach tesne po výbuchu sopky. V mŕtvom meste sa ľudia pomaly „zobúdzali" a ponúkli nám svedectvo o prežitých udalostiach. To boli postrehy Martina zo septimy .

Zavítali sme k intelektuálom do 3.B. Ak zapnú svoju fantáziu tieto úžasné decká, ovanie vás vôňa chalúh, šumenie vôd Plitvických jazier vás unesie do snenia detstva a zatúžite objavovať Poklad na striebornom jazera. Dozvedeli sme sa , že mesto Trigor založili Gréci, ale že sa ozve Carmina Burana Carla Orffa, aby umocnila dojem neviazanej životnej radosti, to bol gól. Skvelý relief Maďarského jazdca skoro zatienila nápaditá alegória rozpadu Juhoslávie-prezentovaná zrútením zavesenej konštrukcie. (technicky dokonalej). Krajinu slnka a neopakovateľných kultúrnych pamiatok opúšťame so slzami v očiach.Vyprevádza nás Majka Mészarošová dojemnou chorvátskou piesňou za hudobného sprievodu Miška Švehlíka. Milujeme Orffa - milujeme 3. B.

3.C ,hlásal štítok na dverách a z nápisov naokolo nebolo ťažké spoznať, že sme na nástupišti u našich dlhoročných bratov štáty bývalého ZSSR. Pri vstupe nás privítala šarmantná zamestnankyňa cestovnej kancelárie organizujúca náš zájazd za pamiatkami Ruska.Do správneho vlaku sme trafili poľahky, navigácia znela „popri bufete U Lenina". Navyše, zjednodušoval to fakt,že vlak tam stál len jeden.Ale zato veľký, s posuvnými stenami, ktoré sa vždy v pravej chvíli stali luxusnými veľkými oknami a postupne odhalili zvedavým očiam turistov atrakcie ako Boreálne pralesy- stromy pokrzté snehom,huňaté soby, padajúce snehové vločky,alebo sopku Kľučevskaja, vybuchujúcu na Kamčatke, najmä však Červené námestie v Moskve, ktorému dominoval chrám Vasilija Blaženého. Atmosféru dotvárali Moskovčania.Pohyb vo vlaku nám spríjemňovala sympatická servírka ponúkajúca chutné špeciality, turistická sprievodkyňa oboznamujúca nás s okolím, ostrieľaný rušňovodič či komunikatívny sprievodca, ktorý nespanikáril ani pri náhlom vlakovom prepade a cestujúcich ubezpečil, že všetky škody budú železničnou spoločnosťou uhradené. Slabšie povahy mali možnosť "posilniť sa" cestou z vlaku v už spomínanom podniku U Lenina. Odchádzali sme spokojní z vydareného výletu, píše Danka z 3.C

Copyright © 2007-2014 www.gamca.sk