Pondelok, 19. marca 2018 (Jozef)

Gamča už nemá chátrať

STARÉ MESTO. Na Gymnáziu Grösslingová, ktoré študenti volajú Gamča, sa začína balenie a príprava na sťahovanie. Od septembra má dva roky fungovať v náhradných priesto­roch. Za ten čas by historickú budovu mali kompletne zrekonštruovať. Už niekoľko rokov chátrala. S podporou rodičov a sponzorov škola robila len menšie úpravy.

Začnú asi v septembri

Katarína Krapková za župu povedala, že obnova by sa mohla začať v septembri. Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja schválili, že župa dá na opravy 150 miliónov korún a z úveru od Európskej investičnej banky na to pôjde ďalších 138 miliónov.
Samosprávny kraj zvýšenie nákladov dopredu nepredpokladá. „Pri rozsiahlej rekonštrukcii, kedy musíme brať do úvahy požiadavky pamiatkarov, sa však nedá vylúčiť, že sa tak stane.“

Opraviť sa musí všetko

Riaditeľka gymnázia Eva Petrášová ešte vlani upozorňovala, že budova si vyžaduje celkové opravy. Najhoršie je na tom fasáda, rekonštrukciu potrebuje aj strecha, oplotenie, ktoré sa drobí, a schody do budovy. Úpravu chlapčenských toaliet a podlahovej krytiny v interiéri žiadal od gymnázia Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava do konca minulého roka. Pre plánované opravy požiadali hygienikov o odklad.
„Opravovať sa bude všetko od pivníc po strechu.“ Budova sa má vrátiť do pôvodného stavu, tak ako ju postavili v roku 1908. Strhnú prístavbu so šatňami, tie vybudujú v suteréne, kde pribudne aj pohybové štúdio.

Historické a moderné

Petrášová povedala, že sa dokončuje projektová dokumentácia. Pamiatkari sa s vedením školy zhodujú na tom, že dispozičné riešenie budovy sa nemá meniť. Architekt Ödön Lechner veľkoryso naprojektoval triedy, kabinety, knižnicu a telocvičňu, ktorá bola v tej dobe pravdepodobne najväčšia. „Vyhovuje to aj súčasným podmienkam.“
Projekt rekonštrukcie však tiež ráta so špeciálnym zameraním niektorých tried. „Projekčná kancelária napríklad zvlášť upraví elektroinštaláciu pre multimediálnu triedu. „Bude to síce historická, ale veľmi moderná škola.“

Dočasne na Račianskej

Náhradný priestor dostalo gymnázium v budove na Račianskej 78, kde predtým sídlila chemická priemyslovka. „Dôležité bolo, aby sme nedelili ročníky ani triedy a aby sme ich nenútili cestovať po Bratislave,“ hovorí Krapková. Petrášová potvrdila, že je to dobré riešenie. Budova na Grösslingovej sa bude obnovovať najmenej dva roky. „Terajší tretiaci a štvrtáci sa do zrekonštruovanej školy už nevrátia,“ povedala Krapková.

19. 6. 2008 | Dagmar Gurová
Zdroj: www.sme.sk
Copyright © 2007-2014 www.gamca.sk